درباره مرکز

خانه درباره مرکز

پیش گفتار :


بهره مندی استان خوزستان از پیشرفته ترین و به روز ترین امکانات و تجهیزات در حوزه های مختلف خدمت رسانی به مردم حق مسلم و طبیعی شهروندان این استان زرخیز است که همواره به عنوان قلب تپنده اقتصاد این مرز و بوم مطرح بوده و هست.


هشت سال جنگ تحمیلی و وارد شدن خسارات های متعدد به زیر ساخت های توسعه در محور های گوناگون استان از جمله صنعت، کشاورزی، سلامت و کند شدن حرکت و عقب ماندن قطار توسعه و پیشرفت خوزستان سبب بروز مشکلات متعددی جهت دستیابی به شاخص های رفاهی مطلوب برای شهروندان خوزستانی گردید.


در این میان، همگام با بخش های دولتی ارائه کننده خدمات مورد نیاز مردم، ورود بخش خصوصی به چرخه خدمتگزاری قطعا می تواند در نوع خود علاوه بر سرعت بخشیدن به خدمات ارائه شده و اشتغال زایی مستقیم، در ایجاد رقابت سالم و ارتقاء سطح کمی و کیفی ارائه خدمات نیز نقش آفرین باشد.


به طور ویژه، حوزه سلامت از جمله حوزه های مهم کلیدی است که می طلبد تا مسولان امر با حمایت قاطعانه تر از ورود بخش خصوصی به این حوزه، زمینه لازم برای رفع دغدغه های بحق مردم در این زمینه را مهیا سازند.


علاوه بر آن موقعیت ژئوپلتیکی، ژئواستراتژیکی، ژئواکونومیکی خوزستان و هم مرز بودن آن با کشور عراق می تواند افق های فعالیت بیشتر و متمرکزتر در بحث های مرتبط با سلامت و بالاخص موضوع گردشگری سلامت که از جمله مباحث مغفول مانده در کشور و استان می باشد را فراسوی نگاه متصدیان امر باز نموده و در افزایش شاخص های مرتبط و همچنین رونق اقتصادی منطقه و کشور سهم بسزای را داشته باشد.


مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین، مجموعه مجهز، کامل و به روز می باشد که تلاش نموده است تا با بهره گیری حداکثری از تجهیزات فوق پیشرفته تشخیصی موجود در دنیا که از متعبرترین و قابل قبول ترین برندهای شناخته شده می باشند و نیز استفاده از توان علمی و تجربیات ارزشمند پزشکان متخصص و بنام در این زمینه نقش بارزی را در تشخیص صحیح اختلالات که طبعاً گامی کلیدی در درمان می باشد ایفا نموده تا ضمن جلوگیری از سردرگمی و خستگی بیماران از مراجعه به مراکز مختلف و سفر به استانهای دیگر برای دریافت خدمات تشخیصی مورد نیاز، بهترین و سریعترین خدمات تشخیصی را برای آنان در قالب یک فرمت تنظیم شده و مشخص فراهم نماید.


امیدواریم بتوانیم نقش خویش را در ارتقاء سطح سلامت جامعه و همچنین کاهش دغدغه ها و مصائب شهروندان در خصوص نیازهای تشخیصی پزشکی به نحو احسن به مرحله ظهور رسانده و گامی هر چند کوچک در راستای سلامت و رفاه بیشتر هم استانی های عزیزمان برداریم.


معرفی مرکز:


تاسیس و راه اندازی مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین به منظور کمک به تشخیص صحیح جهت درمان های مناسب گامی بزرگ و پرافتخار برای کشور و استان خوزستان محسوب می گردد، گامی به سوی رفاه و آرامش خیال برای بیمارانی که تحمل درد نداشتن امکانات کافی جهت درمان، برایشان بسی طاقت فرساتر از رنجی است که از درد بیماری می کشند. خدمات و تجهیزات پیشرفته این مجموعه که در نوع خود کم نظیر و نادر است و انتخاب افراد متخصص جهت بهره برداری صحیح و سنجیده از ابزار تشخیصی، دو اقدام مهم و موثر در راستای جلب اعتماد و اطمینان خاطر مراجعین و بیماران می باشد. بهره مندی از فضای بسیار آرام بخش، محیطی مملو از حس نوع دوستی و افرادی همراه و همیار، این مجموعه تشخیصی را منحصربفرد می کند. همچنین وجود دستگاه های تشخیصی که تا به امروز در این استان و یا حتی در کشور با عدم وجودشان مشکلاتی عظیم و خسارتی جبران ناپذیر را به همراه داشتند، به این مرکز این امکان را میدهد که یاری رسان کودک تا کهنسال باشد و در جهت التیام درد آنها و درمان بیماری آنان سهم بزرگی ایفا کند.


پيشينه بهداشت و درمان در خوزستان


 خوزستان از مراكز باستانی و قديم سكونت بشر است و بهداشت و درمان علمی در خوزستان سابقه طولاني دارد شايد همگی نام جندی شاپور را شنيده ايد جندی شاپور يكی از شهر های باستانی در شمال استان فعلی خوزستان بوده است كه به سبب بيمارستان ودانشگاهی كه در ان بوده است بسيار شهرت داشته است.


اكتشاف و توليد نفت در ايران و خوزستان با تحولات بسياری در عرصه های سياسی اجتماعی و اقتصادی همراه بوده است. اين صنعت در بسياری از حوزه ها مانند بهداشت و درمان و پزشكی تاثيرات زيادی به جای گذاشته است.


در اين قسمت به طور خلاصه به اقدامات بهداشتی درمانی سالهاي اول كشف نفت در خوزستان ميپردازيم چرا كه ورود پزشكی مدرن، دستگاه ها و اقدامات مدرن بهداشتی درمانی همزمان در اين سالها در خوزستان شكل گرفته است.


شرايط خوزستان و امكانات مدرن آن طوری بوده كه سران مملكتی نيز براي درمان به خوزستان مراجعه می كردند از جمله سردار سپه وقت يا همان رضاخان...


بدون شك امروزه نيز خوزستان بايد در رتبه اول اقدامات بهداشتی درمانی قرار گيرد و عقب افتادگی های چندين ساله و افت شاخصهای پزشكی و سلامت در اين استان جبران گردد. اميدواريم با تاسيس مراكز بيمارستانی مجهز و اهتمام پزشكان اين ديار اين عقب افتادگی جبران گردد و مركز تصوير برداری اكسين اهواز بتواند گامی كوچك در اين مسير بردارد


كشف نفت و ورود اروپاييان به ايران باعث شد تا همزمان با گروه های حفاری و برای درمان آنها همراه با خود پزشكان و گروه های پزشكی مرتبط نيز به ايران بياورند. با پيشرفت كار و افزايش نيروی كارگری مورد نياز اهميت نيازهای پزشكی نيز متناسب افزايش پيدا می كرد.


هنوز مدت زيادی از حضور زمين شناسان و حفاران تيم دارسی نگذشته بود كه آنها متوجه شرايط خاص آب و هوايی خوزستان در ايجاد بيماری ها شدند. گرمای طاقت فرسا، نبود آب آشاميدنی سالم، فقدان خانه های بهداشت، وجود حشرات، سلامت جان آنها را تهديد می كرد.


از اين رو در سال 1907 اقدام به درج آگهی در روزنامه های لندن برای استخدام پزشك كردند و پزشك متبحری به نام دكتر يانگ به استخدام شركت دارسی درآمد وجهت رسيدگی به امور درمانی كاركنان عازم ايران، خوزستان و مسجد سليمان شد. يانگ قبلا نيز در لرستان كار می كرد و به كار در ايران علاقه مند بود. زبان فارسی را به خوبی حرف می زد. يانگ بعد از ورود به ايران و قرنطينه ده روزه خسته كننده با كشتی لينچ به سوی مالمير و ايذه كنونی رفت و اقدام به درمان بيماران روستايی و عشاير می كرد.


خدمات پزشكی و بهداشتی مركز تاسيس شده شركت نفت در ماماتين از همان ابتدای تاسيس مختص كاركنان نبود بلكه همه مردم شهرها نيز از آن بهره مند می شدند. دكتر يانگ در توصيف شرايط آن دوره می گفت مردم هر جا ما و كاروان مان را می ديديند درخواست و التماس می كردند تا بلكه آنها را درمان كنيم. آنها از حكيم سنتی استفاده می كردند در حالی كه در غرب پزشكی از مرحله سنتی گذشته بود و به مرحله مدرن رسیده بودد. مردان به خاطر اسهال طولانی مدت و زنان به خاطر عفونت شديد پستان و ديگر بيماريها تلف می شدند و بچه ها نيز به خاطر ابتلا به مالاريای مزمن حال نداشتند. عقرب گزيدگی، نيش مار، كزاز، مالاريا از بيماری های شايع و دردناك بودند و البته بيماری آبله به موضوعی عادی تبدیل شده بود.


در اواخر سال 1907 ساخت جاده درخزينه كامل شد و مركز ماماتين به مسجد سليمان انتقال داده شد. وقتی در 28 می سال 1908 نفت در مسجدسليمان فواره زد، نااميدی و ياس جای خود را به اميد و پيشرفت داد. همزمان با افزايش نيروی كارو نياز شركت به نيروی كار همچنين برای ترغيب افراد محلی به كار خدمات پزشكی همه افراد شاغل و غير شاغل را در بر می گرفت. اين كار شركت، تاثير زيادی در جذب و ماندن نيروی كارو مردم در آن منطقه داشت.


در سال 1917 ساخت بيمارستان شركت در مسجد سليمان آغاز شد و در اهواز نيز دكتر بيشاب بيمارستان ديگری ساخت كه هزينه آنها را شركت نفت تامين می كرد. در آبادان نيز بيمارستانی با آهن و گالوانيزه ساخته شده بود.


نياز به نيروی پرستاری و تامين داروها و كمبود واكسن از مشكلات خاص آن زمان كه همزمان با جنگ جهانی بود خود را نمايان می كرد. بيمارستان مسجدسليمان در سال 1918 با تجهيزات كامل افتتاح شد و همزمان درمانگاههای كوچك در نقاط مختلف تاسيس شد. در سال 1920 مجوز ساخت بيمارستان آبادان با 60 تخت صادر شد. اما در اهواز بيمارستان نفت دارای 24 تخت بوده و از آنجا كه در مسير و ميان آبادان و مسجد سليمان قرار داشت منطقه ای ايده ال برای اقدامات پزشكی محسوب می شد.


وجه تسمیه :


شهرستان اهواز در زمان امپراتوری ایلام، شهری آباد و پر سکنه به نام اکسین بوده که به نظر میرسد در حملات آشور یا اسکندر ویران شده است. در کنار تاریخچه ی کلمه اکسین، این نام در فرهنگ لغت به معنی رشد و بزرگ شدن می باشد که با توجه به هدف و ارزش های نهفته در فعالیت های مجموعه مذکور و رسالت های پیش رو، می تواند گویای اهداف وزین مرکز و یادآور قدمت شهر اهواز باشد .


هدف :


پاسداری از سلامت مردم، همتی بلند، اندیشه ای نیک و عزمی راسخ می طلبد. اکسین با دیدگاه وسیعی که نسبت به رشد و توسعه کشور به خصوص در استان خوزستان و همچنین کشورهای همجوار دارد، حضور متفاوتی را در عرصه درمان و انسان دوستی به میان می آورد. اکسین برای تشخیص و درمان بیماران مراجعه کننده، هدفی متفاوت دارد و با نام خود، سلامتی و زندگی را در دل نگران هزاران بیمار نوید می بخشد.


کادر پزشکی متخصص همراه با دستگاههای پیشرفته تصویربرداری پزشکی سبب خواهد شد تا اکسین آیینه تمام قد سلامتی ایرانیان نام گیرد و آوای خوش تندرستی را در استان و کشور طنین انداز کند .


درباره ما: (مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین)


شرکت توسعه سلامت اکسین در سال 1392 با هدف بر پایی یک مرکز مجهز تصویربرداری (مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین) و با چشم انداز دستیابی به جایگاه معتبرترین مرکز تشخیصی، پژوهشی و درمانی در منطقه بر اساس استاندارد های بین المللی تاسیس گردید. بهره گیری از تجهیزات پیشرفته تصویربرداری، پزشگان مجرب و کارآزموده، محیط مدرن و همچنین سهولت دسترسی به مرکز سبب می گردد تا در پرتو عنایات پروردگار علاوه بر جلوگیری از هدررفت منابع مالی و زمانی مردم شریف این خطه با تبدیل شدن به قطب تصویربرداری پزشکی کشور، شاهد ورود گردشگران درمانی کشورهای همسایه به درون کشور باشیم .