ام آر آی 1/5 تسلا

ام آرآی يك و نيم تسلای زيمنس ساخت شركت زيمنس آلمان مدل آئرا

امواج مورد استفاده در ام آر آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند. ام آر آی از این واقعیت فیزیکی استفاده می کند که پروتون هایی که در هسته اتم ها قرار گرفته اند مانند کره زمین در حول محور خود با سرعت زیادی می چرخند و در نتیجه یک میدان مغناطیسی در اطراف خود تشکیل میدهند.
در ام آر آی، بیمار در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار می گیرند. این میدان موجب می شود محور چرخش پروتون های هسته اتم ها در تمام بافت های بدن (بخصوص پروتون هایی که در هسته مولکول آب قرار دارند) در امتداد خطوط میدان مغناطیسی ام آر آی قرار گیرند. سپس امواج رادیویی خاصی به سوی بدن بیمار تابانده می شود.
در کامپیوتر دستگاه مشخص می شود که چه جاهایی از بدن موج رادیویی بیشتری از خود ساطع کرده اند . هر چه شدت موج دریافتی از نقطه ای از بدن بیشتر باشد نشانه تراکم بیشتر پروتون در آن نقطه است و چون فراوان ترین اتم بدن که پروتون دارد اتم هیدروژن است که در مولکول آب قرار دارد پس هرجایی که موج رادیویی بیشتری ارسال کرده است در واقع آب بیشتری داشته است. در واقع کاری که ام آر آی انجام می دهد این است که نشان دهد در چه نقاطی از بدن آب بیشتری وجود دارد. چون غلظت مولکول آب در بافت های بدن متفاوت است و با بیمار شدن بافت ها این غلظت باز هم تغییر می کند می توان با استفاده از اطلاعات دریافتی تصویر بسیار دقیقی از شکل بافت های گوناگون بدن ایجاد کرد.دستگاه ام آر آی 1/5 تسلای زیمنس مدل MAGNETOM Aera سیستمی با قطر تونل 70 سانتیمتر (که 10 سانتیمتر از دستگاههای معمول عریض تر است) و طول تونل فقط 145 سانتی متر می باشد. هدف از ارائه این دستگاه با قطر تونل عریضتر و طول تونل کوتاهتر راحتی بیماران و از بین بردن مشکل ترس از تونل برخی افراد می باشد. همچنین ورود بیماران به داخل تونل با وسایل جانبی خاص و سیستمهای تثبیت، امکان پذیر می گردد.

این دستگاه مجهز به نسل چهارم تکنولوژی RF موسوم به 4GTim است که در آن زیمنس به صورت انحصاری مسیر دریافت سیگنال ام آر آی و نیز مسیر RF را دیجیتال کرده و انتقال این سیگنال ها با فیبر نوری انجام می شود. عدم نیاز به جابجایی کویل ستون مهره ها به عنوان پر استفاده ترین کویل ام آر آی و اتصال بدون کابل برای کویل سر و گردن گردش کار در ام آی آر را بهبود می بخشد و زمان قرارگیری بیمار در وضعیت مطلوب را کاهش می دهد.