سنجش تراکم استخوان

خانه بخش ها سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان

متاسفانه امروزه با توجه به شيوه غلط زندگيها و همچنين در بانوان محترم به خاطر نوع هورمونهاي بدن افراد در معرض پوكي استخوان قرار مي گيرند و اين مورد در ايران نسبتا بالا است و ما شاهد شكستگي هاي اسخوانها و آرتروز شديد ناشي از پوكي استخوان هستيم.با استفاده از سنجش تراكم استخوان پزشك با اطلاع زودهنگام از روند پوكي وميزان پوكي اقدام به درمان بيمار و توقف روند پوكي مي كند و در نتيجه از آسيبهاي بعدي مي توان به راحتي جلوگيري كرد.

اسکنرهای مرکزی و اسکنرهای محیطی دو نوع موجود از دستگاه های سنجش تراکم استخوان می باشند . در دستگاه های اسکنر مرکزی تراکم استخوان های مرکز بدن یعنی ستون مهره و لگن بررسی شده و در دستگاه های اسکنر محیطی تراکم استخوان های محیطی تر مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان بررسی می شود .

در اسکنرهای مرکزی ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز می کشد . از او خواسته می شود که در حین انجام تست بی حرکت باشد . سپس دتکتور با اسکنر دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف می تاباند. این استخوان معمولا ستون مهره یا مفصل ران در ناحیه لگن است. این استخوان ها محل هایی هستند که بیش از بقیه استخوان ها بر اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند. اسکن یا سنجش تراکم حدود 20-10 دقیقه به طول می انجامد. اسکنرهای محیطی کوچکتر و سبکتر بوده و استفاده از آنها راحت تر است. برای انجام تست سنجش تراکم استخوان نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد.