برای تقویت سیستم ایمنی و رفع ضعف چه واکسنی استفاده کنید؟

خانه برای تقویت سیستم ایمنی و رفع ضعف چه واکسنی استفاده کنید؟

برای تقویت سیستم ایمنی و رفع ضعف چه واکسنی استفاده کنید؟

عفونت ریه یا ذات الریه در اثر ارگانیسم‌های مختلفی شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ایجاد می‌شودعفونت ریه یا ذات الریه نوعی از بیماری های خطرناک رایج در جهان است که پزشکان به آن بیماری «پنومونی» هم می گویند. نخستین بیماری عفونی کشنده ای که در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای شصت و پنج سال شناخته می شود.

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف هم به دلیل اهمیت موضوع دوازده نوامبر که مصادف با بیست ویکم آبان ماه است را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده اند.

عفونت ریه یا ذات الریه در اثر ارگانیسم‌های مختلفی شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ایجاد می‌شود. در اثر استنشاق مواد شیمیایی مانند بخارهای سمی، التهاب ریه به وجود می آید.

دردناک تر اینکه در اثر استفراغ، بخشی از محتویات معده وارد ریه‌ها می‌شود و موجب التهاب ریه‌ها می‌گردد. همچنین در مواجهه با موادی که در محیط کار یا محیط‌های دیگر وجود دارند باعث ایجاد التهاب در بافت ریه می‌شود، مثلا در برخی کشاورزان در اثر تنفس گردوغبار، التهاب ریه رخ می‌دهد.

عفونت ریه یا ذات الریه علائمی چون تب و لرز، کم اشتهایی، سر درد، درد قفسه سینه دارد. تنفس عمیق یا سرفه، منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه می‌شود. در عفونت ریه، سرفه در ابتدا، خشک است. اما یک تا دو روز بعد سرفه، خلط‌ دار می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند افراد مبتلا به ایدز، افراد پیر و ضعیف، افرادی که طحال آنان با جراحی برداشته شده است و افراد الکلی به عفونت ریه یا ذات الریه دچار می شوند.

برای پیشگیری از عفونت ریه یا ذات الریه، سیگار کشیدن بافت ریه را تخریب می‌کند و ریه را نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

اگر سیستم ایمنی شما ضعیف شده است یا به بیماری مزمنی مانند بیماری مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، آسم و یا دیابت دچار هستید، باید واکسن پنوموکوک را دریافت کنید. همچنین باید به خوبی از خود مراقبت کنید و برای پیشگیری از ابتلا به پنومونی ویروسی، واکسن آنفلوانزا بزنید.


تمام حقوق مادی و معنوی برای مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین اهواز محفوظ است.