شناسایی 200 بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ‌ومیر

خانه شناسایی 200 بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ‌ومیر

شناسایی 200 بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ‌ومیر

هرچند بیماری‌های واگیردار اهمیت دارند، اما بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند؛ از این رو با توجه به اهمیت موضوع حدود ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ و میر در کشور شناسایی شدند و از چند ماه آینده بررسی مجدد این بیماری‌ها آغاز خواهد شد.

باقر لاریجانی درباره بیماری‌های غیرواگیر افزود: هرچند بیماری‌های واگیردار اهمیت دارند، اما بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند و این در شرایطی است که بالاترین میزان بیماری‌های غیرواگیر در منطقه مدیترانه شرقی وجود دارد.

وی اظهار داشت: اگر به بار بیماری‌های مختلف نگاه کنیم، سه چهارم بیماری‌ها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر می‌شود. چهار بیماری اصلی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های ریوی جزو بیماری‌های غیرواگیری هستند که به دنبال ایجاد استراتژی صحیح برای مبارزه با آنها هستیم. البته ایران چهارچوب‌های استراتژی مناسبی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر دارد و یکی از کشورهای موفق از نظر داشتن استراتژی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: البته چالش‌های فراوانی در زمینه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد. یک چهارم افراد بزرگسال، چربی خون بالا دارند و یک سوم جمعیت کشور به فشار خون بالا مبتلا هستند. بیماری‌های قلبی و عروقی نیز درصد بالایی در کشور دارد. از طرفی تغذیه نامناسب در کشور ما فراوان است و بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور، فعالیت فیزیکی درستی ندارند.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: با این حال برنامه منسجمی در ایران برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد. یکی از ابزارهای ما برای اجرای این استراتژی، استفاده از شبکه بهداشت و درمان است. به همین دلیل بود که وقتی وارد برنامه سنجش فشار خون به عنوان یکی از عوامل خطر شدیم، جمعیت بیش از ۳۰ میلیون نفر مورد بررسی قرار گرفتند.

لاریجانی گفت: مقدار زیادی از موضوع مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر به مردم مربوط می‌شود که این بخش به افزایش آگاهی‌های عمومی نیاز دارد. حدود ۲۰۰ بیماری و ۶۰ عامل خطر را در کل کشور بررسی کردیم و از چند ماه آینده بررسی مجدد را آغاز خواهیم کرد. عوامل خطری مانند تغذیه نامناسب و مصرف بالای نمک و پایین بودن مصرف سبزیجات در کشور وجود دارد. در مورد همه شهرستان‌های کشور، وضعیت بیماری‌های غیرواگیر و جایگاه شهرستان ها در زمینه عوامل خطر را بررسی کردیم./مبع خبرگزاری ایرنا

تمام حقوق مادی و معنوی برای مرکز جامع تصویربرداری پزشکی اکسین اهواز محفوظ است.